top of page
Vyhľadávanie

Udržateľnosť a sociálna zodpovednosť: dôvera verejnosti pozvoľna rastie, skepticizmus však nemizne

Writer: Go4insightGo4insight

Updated: 5 days ago

Viac ako polovica Slovákov si myslí, že firmy sa agende spoločenskej zodpovednosti venujú iba naoko.



Úsilie o lepšie životné prostredie by malo byť vecou všetkých bez rozdielu. Najmä vo svete firiem a korporácii sa skloňujú skratky ako CSR a ESG, ktoré sú pre ich úspech stále dôležitejšie.


Aktuálny medzinárodný prieskum ukazuje, ako ľudia na Slovensku a na celom svete vnímajú snahu firiem, vlád, či samých seba o zlepšovanie životného prostredia.



Firmy a udržateľnosť: Vnímanie sa mení, ale pochybnosti pretrvávajú


Iba  o niečo viac ako desatina Slovákov si myslí, že firmy berú tému spoločenskej zodpovednosti a udržateľnosti vážne. Tento výsledok nás radí k tým skeptickejším národom, priemer v Európe je 16%.

 

Viac ako polovica Slovákov si myslí, že záujem firiem o tieto témy nie je úprimný a štvrtina, že firmy sa o CSR vôbec nezaujímajú. 

 

Zaujímavé je, že firmám a ich vážnemu prístupu s spoločenskej zodpovednosti verí viac ako pätina ľudí z najmladšej cieľovej skupiny, v starších vekových skupinách je tento podiel výrazne nižší.  


Z globálneho pohľadu, čoraz viac ľudí si všíma, že firmy podnikajú nejaké kroky v oblasti udržateľnosti. Za aktuálny rok je to 66% svetovej populácie, čo predstavuje nárast oproti 58% v predchádzajúcich rokoch. Tento rast naznačuje pokrok, no zároveň 44% stále verí, že firmy sa zapájajú do udržateľnosti predovšetkým z určitého „donútenia“ a nie z úprimného presvedčenia.



Najväčší optimizmus je zaznamenaný v Číne, Indii a Vietname, kde viac obyvateľov verí, že firmy konajú seriózne. Naopak, najväčší skepticizmus panuje v krajinách ako Chorvátsko, Srbsko, Turecko či Paraguaj, kde je rozšírený názor, že firmy uprednostňujú obchodné záujmy pred spoločenskou zodpovednosťou.


Opatrenia vlád: verí im polovica ľudí, dôvera globálne stúpa

 

Dôvera vo vládne opatrenia na ochranu životného prostredia rozdeľuje Slovensko na dve približne rovnaké časti, pričom mierne prevládajú tí, ktorí v tomto vláde veria. Vládnym opatreniam najviac veria ľudia nad 55 rokov, najväčší skeptici žijú v Bratislavskom kraji.



Aktuálne celkové čísla za svet sú veľmi podobné ako na Slovensku. 52% ľudí dôveruje opatreniam vlád, pričom toto číslo bolo v roku 2021 iba 44 %. Takmer rovnaký podiel ľudí (48%) zostáva voči vládam kritický.

Výsledky sa medzi jednotlivými krajinami výrazne líšia. Vo viac ako polovici krajín zostáva väčšina obyvateľstva skeptická. Zatiaľ čo vlády v ázijských krajinách ako Thajsko, Vietnam a Indonézia majú v tomto najväčšiu dôveru, v Číne, Nórsku, Srbsku či Chorvátsku prevláda silná kritika.

 

Individuálna zodpovednosť: ľudia v ňu veria, mladí Slováci sú skeptickejší

 

84 % Slovákov verí v to, že ich osobné konanie – resp. konanie jednotlivca – dokáže zlepšovať životné prostredie. Presvedčenie o zmysle individuálnej zodpovednosti trochu prekvapujúco rastie s vekom, vekovo najmladší Slováci sa pozerajú na zmysel individuálneho konania skeptickejšie. 

Vo svete sú celkové čísla veľmi podobné ako na Slovensku – až 82 % ľudí verí, že ich činy môžu pozitívne ovplyvniť životné prostredie. Globálne čísla neukazujú taký pesimizmus mladých ako na Slovensku.

Výnimkou je Čína, kde až 88 % populácie neverí vo význam individuálnej zodpovednosti.

Menšie, no významné skupiny skeptikov sú aj v krajinách ako Švédsko, Japonsko, Turecko, Poľsko a Nemecko, v ktorých predstavujú viac ako štvrtinu populácie.

 

 Richard Colwell, prezident  združenia WIN International Association:

Hoci záujem o environmentálne otázky rastie, údaje naznačujú, že dôvera v úsilie firiem a vlád zostáva krehká. Ak chceme dosiahnuť skutočnú zmenu, spoločnosti a politici musia nielen konať, ale aj preukázať svoju úprimnosť a efektívnosť v boji proti klimatickým výzvam.



The Worldwide Independent Network of Market Research (WIN) je popredné združenie nezávislých firiem zaoberajúcich sa prieskumom trhu a verejnej mienky. Od roku 2024 je slovenským členom tohto združenia agentúra Go4insight, ktorá zrealizovala tento prieskum na Slovensku.

 

 

Informácie za Slovensko pochádzajú z reprezentatívneho prieskumu na populácii Slovenskej republiky vo veku 18-79 rokov, ktorý realizovala agentúra Go4insight na reprezentatívnej vzorke 500 respondentov v termíne 17.1.2025 – 22.1.2025. Prieskum bol realizovaný metódou online dopytovania.


Prieskum bol súčasťou celosvetového exkluzívneho prieskumného projektu Worldviews Survey. Výsledky za ostatné krajiny sú výsledkom spoločného prieskumného projektu združenia WIN (Worldwide Independent Network of Market Reserach), do ktorého bolo zapojených 39 krajín z celého sveta. Zber dát v jednotlivých krajinách prebiehal počas januára 2025.




 

Comments


Copyright © 2024 Go4insight s.r.o., All rights reserved

bottom of page