top of page
Writer's pictureGo4insight

Koľko Slovákov je na sociálnych sieťach v roku 2024

Najnovší reprezentatívny prieskum o využívaní sociálnych sietí na Slovensku z augusta 2024.



Využívanie sociálnych sietí je intenzívnejšie


Cieľom prieskumu bolo priniesť aktuálny prehľad o používaní sociálnych sietí na Slovensku. Zisťovali sme, ktoré sociálne siete sú medzi Slovákmi najpopulárnejšie a aké sú trendy v ich používaní. Prieskum bol realizovaný na reprezentatívnej vzorke obyvateľov Slovenska vo veku 15-79 rokov, kombináciou osobného a online dopytovania.


Využívanie sociálnych sietí je na Slovensku veľmi intenzívne. Celkovo 70% slovenskej populácie využíva sociálne siete na dennej báze. Takmer 60% Slovákov sociálne siete používa dokonca niekoľkokrát denne. Naopak, sociálne siete vôbec nevyužíva 14% obyvateľstva.


V porovnaní s rokom 2022 (keď sa tento prieskum realizoval naposledy), nastalo pomerne výrazné zvýšenie frekvencie využívania sociálnych sietí. Aspoň raz za deň využíva sociálne siete o 9 percentuálnych bodov viac.


Celková penetrácia sociálnych sietí, teda podiel tých obyvateľov Slovenska, ktorí sociálne siete využívajú aspoň občas, zostáva už pomerne stabilný (na úrovni 86%). Znamená to, že v priemere využívame stále viac sociálnych sietí a používame ich intenzívnejšie.


Tento trend poukazuje na rastúcu dôležitosť sociálnych platforiem v každodennom živote Slovákov. Sociálne siete sa stali nielen nástrojom na komunikáciu a udržiavanie vzťahov, ale aj dôležitým zdrojom informácií, zábavy, profesionálneho rozvoja a osobného vyjadrenia.

Vysoká  frekvencia používania sociálnych sietí  je najviditeľnejšia u mladých ľudí. Na dennej báze sociálne siete využíva až 94% mladých ľudí vo veku do 26 rokov.  


S rastúcim vekom postupne klesá intenzita a frekvencia používania sietí. Celková penetrácia (podiel ľudí, ktorí sociálne siete využívajú) je však veľmi vysoká vo všetkých vekových kategóriách okrem tej najstaršej.


Vo vekovej kategórii nad 60 rokov používa sociálne siete na dennej báze „len“ 40 %. Paradoxne, za  posledné roky narástlo využívanie sociálnych sietí najviac práve v tejto najstaršej vekovej skupine.


Najpopulárnejšie sociálne siete


Najvyužívanejšou sociálnou sieťou na Slovensku je dlhodobo Facebook. Za ním nasleduje YouTube. Treťou najpoužívanejšou sociálnou sieťou je Instagram a na štvrtom mieste je TikTok. Prvú päticu najpoužívanejších sociálnych sietí uzatvára Pinterest.  

Facebook sa na Slovensku stále drží na vrchole rebríčka najpoužívanejších sociálnych sietí. Na dennej báze ho využíva 60% slovenskej populácie, celkovo dokonca takmer  80% Slovákov.


Facebook je intenzívne používaný všetkými generáciami obyvateľov, pričom jeho popularita zostáva veľmi vysoká aj medzi mladými ľuďmi. Facebook je zároveň sieťou, ktorá najlepšie zasahuje aj najstaršiu cieľovú skupinu.  


Facebook tak zostáva hlavným nástrojom na udržiavanie kontaktov s priateľmi a rodinou, organizovanie podujatí, sledovanie rôznych záujmových skupín a prijímanie najnovších správ a informácií.


YouTube je druhou najpopulárnejšou platformou na Slovensku. YouTube denne používa tretina slovenskej populácie, celkovo taktiež približne tri štvrtiny obyvateľstva.


Mladí ľudia vo veku 15-26 rokov sú jednoznačne tou skupinou, ktorá používa YouTube najčastejšie.


Avšak, YouTube si udržiava značnú popularitu aj medzi staršími vekovými skupinami, čo ho robí univerzálnou platformou s veľkým dosahom.


Instagram je treťou najpoužívanejšou sociálnou sieťou na Slovensku. Jeho popularita každým rokom rastie.


V súčasnosti využíva Instagram aspoň raz za deň viac ako štvrtina slovenskej populácie. Celkové využívanie je na úrovni približne polovice obyvateľov Slovenska.


Platforma je obzvlášť obľúbená medzi mladšími ľuďmi vo veku 15-40 rokov, pričom jadro tvoria mladí ľudia do 26 rokov.



TikTok zaznamenáva rastúcu popularitu najmä medzi najmladšou vekovou skupinou vo veku do 26 rokov.


Túto platformu využívajú aspoň z času na čas približne dve tretiny tejto vekovej skupiny, ale takmer 40% z nich využíva TikTok každý deň.    


Z celkového pohľadu je na TikToku približne tretina Slovákov, denne ho využíva 14% obyvateľstva.


Pinterest uzatvára prvú päticu najpoužívanejších sociálnych sietí na Slovensku. Ako každá sociálna sieť, aj Pinterest má svoju hlavnú cieľovú skupinu medzi mladými ľuďmi. Túto sociálnu sieť však obľubujú všetky generácie.  


Pinterest je špecifický tím, že hoci má pomerne veľkú penetráciu (podiel obyvateľov, ktorí aspoň občas Pinterest využívajú, je štvrtina slovenskej populácie), na dennej báze je využívaný pomerne málo intenzívne (menej ako 5% Slovákov).  



Narástli všetky veľké siete, najrýchlejšie TikTok


V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi, v slovenskej spoločnosti je viditeľný nárast intenzity používania všetkých veľkých sociálnych sietí.


Facebook aj YouTube, dlhodobo dominujúce platformy, si nielenže udržali svoju širokú používateľskú základňu, ale ju dokázali aj rozšíriť.


Denné využívanie Facebooku narástlo v porovnaní s rokom 2022 približne o 4 percentuálne body. YouTube si polepšil za toto obdobie o 3 percentuálne body.


O podobnú  hodnotu (4 percentuálne body) narástlo od posledného merania v roku 2022  aj denné využívanie Instagramu.


Najvyšší nárast za posledné 2 roky však jednoznačne zaznamenal TikTok. Bázu denných užívateľov TikTok navýšil o takmer 8 percentuálnych bodov.


Z menších sietí sa zvýšilo predovšetkým využívanie Discordu a novej sociálnej siete Threads.


Podrobnejšie výsledky prieskumu je možné stiahnuť si v podobe pdf reportu.


 

O prieskume

Všetky uvedené informácie pochádzajú z reprezentatívneho prieskumu na populácii Slovenskej republiky vo veku 15-79 rokov, ktorý realizovala agentúra Go4insight na reprezentatívnej vzorke  1000 respondentov na prelome júla a augusta 2024. Prieskum bol realizovaný metódou Multimode - kombináciou osobného a online dopytovania.


Sociálna trieda je segmentácia populácie na 8 rovnakých častí podľa sociálneho statusu, vzdelania a pozície v zamestnaní. Najvyššia sociálna strieda je A, kým najnižšia sociálna trieda  je F.


Comments


bottom of page