Približne tretinu života strávi človek spánkom. Od kvality spánku do veľkej miery závisí aj celková kvalita života. Ako spia ľudia na Slovensku a vo svete?

Spíme dobre?
Na Slovensku spí dobre približne polovica populácie (54%), tretina (32%) má občas problémy so spánkom a sedmina (14%) sa dobre vyspí iba málokedy.
O niečo málo lepšie spávajú muži. Väčšie rozdiely v kvalite spánku sú podľa vekových skupín. Najlepšie zvyknú spať najmladší (18 – 24), najväčšie problémy so spánkom majú ľudia medzi 45 – 54 rokmi.
Na Slovensku spí dobre približne polovica populácie (54%), tretina (32%) má občas problémy so spánkom a sedmina (14%) sa dobre vyspí iba málokedy.
O niečo málo lepšie spávajú muži. Väčšie rozdiely v kvalite spánku sú podľa vekových skupín. Najlepšie zvyknú spať najmladší (18 – 24), najväčšie problémy so spánkom majú ľudia medzi 45 – 54 rokmi.

Celosvetový prieskum, ktorý má údaje aj z minulých rokov, potvrdzuje znepokojujúci globálny trend zhoršujúcej sa kvality spánku. Prieskum sleduje vývoj od roku 2018 a hodnotí celkové zdravie, vrátane spánkového zdravia, ako aj faktory, ktoré ho ovplyvňujú.
Kvalita spánku sa globálne zhoršuje naprieč všetkými skupinami obyvateľstva.
Zatiaľ čo 62 % ľudí v roku 2025 uviedlo, že spí dobre (veľmi často alebo pomerne často), počet tých, ktorí majú problémy so spánkom, sa za posledné štyri roky zvýšil o 3 percentuálne body.
V 35 z 39 krajín viac ako štvrtina obyvateľstva deklaruje nedostatočnú kvalitu spánku, pričom Hongkong vedie rebríček s alarmujúcimi 59%, nasleduje Čile, Brazília a Turecko. Iba štyri krajiny – Vietnam, India, Paraguaj a Indonézia – majú menej ako štvrtinu tých, ktorí uvádzajú ťažkosti so spánkom.

Zlý spánok sa vyskytuje naprieč všetkými sociálno-ekonomickými vrstvami vo všetkých krajinách, no niektoré skupiny sú postihnuté viac.
Spoločenské a osobné faktory majú výrazný vplyv na spánkové zdravie: nezamestnanosť výrazne ovplyvňuje kvalitu spánku, pričom takmer polovica nezamestnaných uvádza, že nespia dobre. Okrem toho horšiu kvalitu spánku majú ženy, osoby vo veku 35 – 64 rokov a ľudia s nižším stupňom vzdelania.
Tieto súvislosti naznačujú, že spánkové zdravie je formované komplexnou zmesou sociálnych, ekonomických a osobných faktorov, čo si vyžaduje hlbšiu analýzu príčin.
Dlhý čas strávený pri obrazovke a spánok
Čas strávený pred spánkom s obrazovkou mobilu či počítača pred očami a následný spánkový deficit patrí medzi hlavné faktory zhoršujúcej sa kvality spánku.
Na Slovensku zažíva takéto stavy často alebo pomerne často pätina populácie (19%), a občas tretina (33%) obyvateľstva.
Zatiaľ čo medzi pohlaviami nie sú výrazné rozdiely, vo vekových skupinách sú priepastné.
Pred obrazovkou trávi veľmi často a pomerne často čas dlho do noci až 44% mladých 18-24 rokov (a aspoň občas je to až 77%), pričom vo vekovej skupine 45-54 je to iba 9% ľudí (a aspoň občas 50%).

Z globálneho hľadiska sa technológie ukazujú ako významný narušiteľ spánku, pričom polovica obyvateľov (52%) uviedla, že aspoň občas zostáva hore neskoro v noci kvôli používaniu mobilného telefónu alebo počítača. Medzi mladými dospelými vo veku 18-24 rokov tento podiel prudko rastie. Sedem z desiatich mladých ľudí zostáva hore kvôli technológii aspoň občas. Tento trend je častejší u ľudí s vyšším stupňom vzdelania.
Prieskum ukázal, že v 28 zo 39 krajín najmenej polovica obyvateľov tvrdí, že ich spánkové zdravie je ovplyvnené technológiami – najvyššie hodnoty boli zaznamenané v Maroku, Čile, Malajzii, Mexiku, Indii, Grécku a Argentíne. Tieto zistenia zdôrazňujú naliehavú potrebu monitorovať vzťah medzi používaním technológií a kvalitou spánku, najmä medzi mladšími generáciami.

Richard Colwell, prezident združenia WIN International Association:
„Spánok je základom celkovej pohody, no naše zistenia ukazujú, že každým rokom s ním zápasí čoraz viac ľudí. Nárast zlého spánku je varovným signálom, ktorý nemožno ignorovať. Prostredníctvom prieskumu Worldviews Survey sa WIN snaží poskytnúť hlbší pohľad na globálne zdravotné trendy, čím pomáha vládam, organizáciám a výskumníkom vypracovať informované stratégie na zlepšenie zdravia a pohody s cieľom dosiahnuť skutočné pozitívne zmeny vo svete.“
The Worldwide Independent Network of Market Research (WIN) je popredné združenie nezávislých firiem zaoberajúcich sa prieskumom trhu a verejnej mienky. Od roku 2024 je slovenským členom tohto združenia agentúra Go4insight, ktorá zrealizovala tento prieskum na Slovensku.
Informácie za Slovensko pochádzajú z reprezentatívneho prieskumu na populácii Slovenskej republiky vo veku 18-79 rokov, ktorý realizovala agentúra Go4insight na reprezentatívnej vzorke 500 respondentov v termíne 17.1.2025 – 22.1.2025. Prieskum bol realizovaný metódou online dopytovania.
Prieskum bol súčasťou celosvetového exkluzívneho prieskumného projektu Worldviews Survey. Výsledky za ostatné krajiny sú výsledkom spoločného prieskumného projektu združenia WIN (Worldwide Independent Network of Market Reserach), do ktorého bolo zapojených 39 krajín z celého sveta. Zber dát v jednotlivých krajinách prebiehal počas januára 2025.
Yorumlar