Slovensko aj celý svet zažíva pomerne zložité obdobie: vojnu na našej východnej hranici, veľmi rozkolísanú politickú scénu a neisté vyhliadky ekonomiky na budúci rok.
Väčšina slovenskej populácie pri spätnom pohľade hodnotí rok 2024 za horší, ako predpokladali na jeho začiatku. V porovnaní s predchádzajúcim rokom však v hodnotení neprišlo k žiadnej výraznej zmene.
Aký bol rok uplynulý rok 2024?
Viac ako štvrtina obyvateľov Slovenska (28%) považuje rok 2024 za horší, ako očakávali na jeho začiatku. Desatina obyvateľstva (9%) ho dokonca hodnotí ako výrazne horší.
Naopak, za lepší, ako si mysleli na jeho začiatku, považuje rok 2024 takmer štvrtina obyvateľov Slovenska (23%).
Pre polovicu obyvateľstva (50%) bol rok približne rovnaký v porovnaní s očakávaniamiv januári 2024.
Vývoj nálad od roku 2017
Už piaty rok za sebou prevažuje negatívne hodnotenie roka.
Po dvoch rokoch pandémie prišla ruská vojna na Ukrajine, nastal rast spotrebiteľských cien, zmenila sa slovenská vláda a situácia vo svete sa stala ešte nepokojnejšou. Vyhliadky do nasledujúcich rokov takisto nevyzerajú píliš optimisticky.
Hodnotenie uplynulého roka sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom zmenilo len veľmi málo.
Podiel tých, čo uplynulý rok hodnotili negatívnejšie, ale aj podiel „pozitívne prekvapených“ s uplynulým rokom zostal podobný, hoci s miernym pozitívnym posunom (o jeden percentuálny bod).
Stále je tak hodnotenie končiaceho sa roka negatívnejšie ako tomu bolo v rokoch pred pandémiou.
Rok 2024 hodnotia rôzne skupiny obyvateľov odlišne.
Mladí ľudia do 24 rokov vidia končiaci sa rok 2024 najpozitívnejšie.
Podiel tých, ktorých rok pozitívne prekvapil, výrazne prevyšuje podiel tých, čo ho považujú za horší, ako predpokladali.
S rastúcim vekom sa hodnotenie roka postupne znižuje. Najnegatívnejšie rok hodnotí najstaršia veková skupina nad 60 rokov.
Prečo bol rok 2024 horší, ako sme očakávali?
Tých ľudí, ktorí považovali rok 2024 za horší, ako očakávali na jeho začiatku, sme sa opýtali na hlavné dôvody ich nespokojnosti.
Najvýznamnejším dôvodom nespokojnosti boli ekonomické dôvody.
Viac ako polovica tých, čo uplynulý rok hodnotili negatívne, uviedli ako dôvod svojho hodnotenia zhoršenie osobnej finančnej situácie a takisto približne polovica uviedla aj zhoršenie všeobecnej ekonomickej situácie na Slovensku.
Druhým najdôležitejším dôvodom bolo negatívne vnímanie politickej situácie na Slovensku (46%), resp. všeobecná (negatívna) nálada v slovenskej spoločnosti (40%).
Tretím najčastejším dôvodom je nepriaznivý zdravotný stav. Zhoršenie zdravia bolo dôvodom negatívneho hodnotenia pre 32% tých, čo rok považovali za horší, ako predpokladali na jeho začiatku.
Dôvody negatívneho hodnotenia roka sa za obdobie posledných ôsmych rokov výrazne zmenili. Ľudia viac vnímajú zhoršenie celkovej ekonomickej situácie na Slovensku, negatívnu náladu v spoločnosti, zlú politickú situáciu na Slovensku, ale aj negatívnu situáciu v Európe a vo svete.
Časť slovenskej populácie si však dokázala zvyknúť nielen na podstatne vyššie ceny v obchodoch, ale aj na pokračujúcu vojnu v susednej krajine.
Prečo niekto hodnotí rok 2024 lepšie, ako boli očakávania na jeho začiatku?
V tomto roku približne štvrtina populácie uviedla, že ich končiaci rok 2024 pozitívne prekvapil.
Išlo najmä o dôvody, ktoré sa týkajú súkromnej sféry, osobných financií, vzťahov a osobného prežívania.
Štyridsať percent z nich sa tešilo zo zlepšenia z pohľadu svojej rodiny, či partnerských vzťahov.
Pre viac ako tretinu (37%) bolo dôležitým zdrojom spokojnosti zlepšenie osobnej (rodinnej) finančnej situácie.
Podobne približne tretina bola spokojná so svojím osobným životom – novými získanými zážitkami a skúsenosťami.
Pozitívny vplyv malo aj zlepšenie v pracovnej oblasti, ľudia v okolí, či zlepšenie zdravotného stavu.
O prieskume
Všetky uvedené informácie pochádzajú z reprezentatívneho prieskumu na populácii Slovenskej republiky vo veku 15-79 rokov, ktorý realizovala agentúra Go4insight na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov v decembri 2024. Prieskum bol realizovaný metódou Multimode - kombináciou osobného a online dopytovania.
Comentarios